Kalibrační tabulka

Chcete zjistit odchylky mezi barevností výstupu našeho minilabu

a barevností Vašeho monitoru?

 

Pokud ano, máme pro Vás řešení - kalibrační tabulku.

 

      

Kalibrační tabulka je digitální fotografie, která je složena z několika barevně výrazných objektů a z gradientu šedých a barevných odstínů.

 

Kalibrační tabulka ke stažení

 
plné rozlišení 5,5 MB stáhnout

 

Postup kalibrace
Nejprve si vyzvedněte v naší prodejně kalibrační tabulku.

Potom si stáhněte kalibrační tabulku do svého PC (velikost volte dle možností Vašeho připojení). Tabulka je zabalená (komprimovaná) pomocí ZIP - rozbalte ji.

Otevřete si tabulku na svém PC v editoru, který nejčastěji používáte pro úpravu svých digitálních fotografií.

Ujistěte se, že máte monitor nastaven na barevnou teplotu 5500°K (denní světlo). Fotografii s kalibrační tabulkou pozorujte také na denním světle (spíše studeném). Teplotu okolního osvětlení poznáte jednoduše - šedé partie na tabulce by měly být opravdu šedé. Pokud máte k dispozici kalibrační sondu, postupujte dále podle návodu k sondě.

Většina zákazníků neupravuje svůj monitor dle našich výstupů, ale už ví, jaká je odchylka, kterou eliminují v úpravě souborů, které následně dávají ke zpracování nám. Díky tomu nemusí násilně měnit nastavení svého monitoru, které navíc mohou mít seřízené i pro jiné účely.

Máte také možnost pokusit se pomocí ovládacích prvků monitoru seřídit zobrazení tak, aby bylo podobné tomu na papírové tabulce. Zaměřte se především na viditelnost předělů mezi nejtmavšími odstíny šedé a nejsvětlejšími hodnotami bílé. Ideálně by měl být poznat skokový přechod i mezi krajními hodnotami. Toho docílíte ovlivněním kontrastu a osvětlení. Barevně není jednoduché dojít k výsledku, zvláště u LCD monitorů.

Pokud se nepodařilo dojít k přesně stejnému výsledku, nezoufejte, taková situace je běžná. Zbylé odchylky se dají eliminovat z naší strany při zadávání dat ke zpracování v minilabu, nebo při úpravě na Vašem PC, jelikož odchylka zobrazení kalibrační tabulky na monitoru oproti papírové tabulce bude stejná i u připravovaných fotografií.

 

 

 Otevřeno:  Po - Pá  8 00 - 12 00  12 30 - 17 00   So  8 30 - 11 30

© 2005 - 2018  Mirabr